  • MPN: TCRH0800
  • Weight: 5.34kg
  • Dimensions: 450.00mm x 116.00mm x 290.00mm
  • SKU: TCRH0800
  • UPC: 6009515882853
TorkCraft - Rotary Hammer 800W
Rated Speed: 0-1200 RPM
Voltage: 230V
Application:
  1. Drilling into various masonry materials using various masonry drill bits.
  2. Chiselling various masonry materials using various chiselling points.
Write a review
Bad Good
Captcha
Specifications
Description Specifications
Packaging Type Blow mould case and color cardboard box
Packaging Dimensions 402(L) x 292(H) x 115mm(T)
Packaging Weight 5.25 kg
Tool Dimensions 350 x 205 x 82mm
Weight of the Tool 3 kg
Material Body and handle: Plastic
Finish Grey plastic with red and black accents
Content Auxiliary handle
Depth Rod
Flat chisel
Point chisel
Ø 8mm SDS drill bit
Ø 10mm SDS drill bit
Ø 12mm SDS drill bit
Specifications Max RPM: 0-1200 RPM
Chuck type: SDS PLUS
Wattage: 800W
Impact energy: 2.8 J
Drilling Capacity: Wood - 30mm, Steel - 13mm, Concrete - 26mm
Max Impact rate: 0- 5500 IPM
Motor: Brushed
Voltage: 230V